پیگیری سفارش

کد مرجع خود را وارد کنید


مهمترین نکات کاربردی در نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس که باید بدانید

مهمترین نکات کاربردی در نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس که باید بدانید

ساده ترین نکات کاربردی در نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس که باید بدانید

نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس از کلیدی ترین نکاتی است که طول عمر و حفظ کیفیت لباس شما را تضمین می کند. همه ما به اهمیت لباس و ظاهر خود آگاهیم و شاید درطول یک سال یا یک ماه وقت زیادی را در فروشگاه‌های آنلاین یا غیر آنلاین می‌گذرانیم تا بتوانیم لباسی پیدا کنیم که ما را جذابتر و خواستنی تر نشان دهد. خرید لباس نه تنها بخشی از هزینه ما را به خود اختصاص می دهد بلکه ارزشمندترین دارایی ما یعنی زمان را نیز از ما می‌گیرد. البته عصر تکنولوژی و اینترنت این امکان را به ما داده است که در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنیم مثلا به جای ساعتها گشت و گذار در بازار و پرسه زدن در مغازه‌های مختلف و گیر کردن در ترافیک تمام‌نشدنی خیابان‌ها راحت در خانه نشسته و با چند کلیک ساده خرید آنلاین لباس از لباس زنانه گرفته تا لباس مردانه و بچگانه را انجام دهیم.
بهرحال لباس را چه آنلاین خریداری کنیم چه غیر آنلاین از آنجا که وقت و هزینه زیادی را برای لباس مورد نظرمان صرف می کنیم، بنابراین حفظ و نگهداری آن به صرفه جویی وقت و هزینه بسیار کمک می کند. نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس در بالا بردن طول عمر آن تاثیر زیادی دارد. اینجا قصد داریم نکاتی ساده ولی بسیار کاربردی را بیاموزیم که در ماندگاری و حفظ کیفیت لباس بسیار موثر است. پس با جیومد همراه باشید تا به مهمترین نکاتی که در نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس ضروری است بپردازیم.


نکات طلایی در انتخاب نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس

 • در شستشوی لباسها همواره این نکته را به یاد داشته باشید که حتماً به رنگ لباسهای خود توجه کرده و همیشه هنگام شستشو لباسهای خود را به دو گروه تیره و روشن تقسیم کنید. لباس های با رنگ سفید، خاکستری روشن در یک دسته قرار می گیرند و لباسهایی با رنگهای سیاه، قرمز، سرمه ای، قهوه ای، خاکستری تیره در دسته دیگر قرار می‌گیرد.
 • علاوه بر تقسیم بندی لباسها از لحاظ رنگ، جنس پارچه لباس نیز در انتخاب نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس موثر است. به عنوان مثال شلوار جین یا کتانی به میزان شستشو بیشتری نسبت به یک لباس نخی نیاز دارد. حتی بعضی از لباسها به دلیل ظرافتی که در بافت پارچه خود دارند باید با دست شسته شوند و شستشو با ماشین لباسشویی به آنها آسیب می رساند. بعلاوه در شستشوی لباسها ملحفه ها و پارچه‌های سفید را از سایر لباسها جدا کنید. همچنین در گروه لباسهای با رنگهای تیره، تیشرت و شلوار جین را از موارد سبک تری مثل بلوز و پیراهن جدا کنید.
 • سعی کنید لباسهایی را که تازه خریداری کردید، برای اولین بار به صورت جداگانه و با دست بشورید. زیرا لباسهای نو میزان رنگ بیشتری دارد و هنگام شستن نیز مقدار رنگ بیشتری از دست میدهد و ممکن است باعث تغییر رنگ سایر لباسها شود.
 • هر لباسی بسته به جنس پارچه ای که از آن ساخته شده است با دمای متفاوتی باید شسته شود. برای شستشوی پارچه‌های روشن که لکه و آلودگی روی آنها مشخص است، باید از آب با دمای بیشتری استفاده کنید. این درحالی است که برای لباس هایی که رنگ تیره دارند از آب سرد استفاده کنید. زیرا دمای کمتر رنگ لباس را حفظ میکند. لباس های پنبه ای زمستانی نیز بهتر است با آب سرد شسته شوند که باعث کوچک شدن اندازه لباس نشود. 
 • در شستن لباسها سعی کنید که چرخه مناسبی برای شستشو انتخاب کنید. به عنوان مثال چرخه عادی شستشو برای شستن لباسهای سفید مناسب است. چرخه شستشوی طولانی تر برای لباسهای رنگی به کار می‌رود زیرا در این چرخه ابتدا لباس با آب گرم شسته و سپس با آب خنک آبکشی می شوند و باعث ثبات رنگ لباس میشود.
 • بعضی از لباسها هستند که به دفعات بیشتری برای شستشو نیاز دارند. لباسهایی که مستقیما با پوست و اندامهای ما در ارتباط هستند. این لباسها که شامل لباس زیر مردانه، لباس زیر زنانه و جوراب هستند باید بعد از هر بار پوشیدن شسته شود. در شستشوی این لباسها سعی کنید که حتماً با آب گرم شسته و آنها را در معرض هوا و نور آفتاب خشک کنید.
 • اگر لباسهای شما لکه دارد قبل از اینکه آنها را بشویید سعی کنید با مواد سفید کننده و شوینده اول از همه لکه لباس را برطرف کنید. برای از بین بردن لکه از آب داغ استفاده کنید.
 • برای شستن لباس های سفید برای اینکه مثل روز اول تمیز و جذاب به نظر برسد، سعی کنید لباس ها را پشت و رو کرده و آنها را بشویید.
 • به جای استفاده از مواد نرم‌کننده که به مرور زمان باعث از بین رفتن بافت پارچه می شوند، سعی کنید از یک چهارم استکان سرکه برای نرم کردن لباسها استفاده کنید.


لباس‌های همرنگ را جدا کرده و با هم بشوئید

خب تا اینجا سعی کردیم نکات مهمی را که برای نحوه صحیح شستشوی لباس لازم به دانستن بود برایتان بیان کنیم. در ادامه در کنار ما باشید تا به ذکر نکاتی بپردازیم که در نحوه صحیح اتو کردن لباسها بسیار ضروری است. این موارد شامل موارد زیر است:

 • برای انتخاب نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس باید اطلاعات مناسبی را راجع به نوع پارچه و جنس پارچه لباس خود داشته باشید. به عنوان مثال پارچه‌های نخی به دمای کمتر و پارچه‌های کتان به دمای بیشتری برای اتوکشی نیاز دارد. اگر چندین لباس برای اتوکشی دارید می‌توانید آن‌ها را روی هم قرار داده و به ترتیب از نازک ترین پارچه تا ضخیمترین پارچه و اتو را در دمای بالا قرار داده و اتو کشی را انجام دهید.
 • در هنگام اتوکشی سعی کنید لباس را پشت و رو کرده و سپس اتو کنید. چرا که این کار از ایجاد درخشندگی در لباس جلوگیری میکند. این روش برای پارچه‌هایی به رنگ تیره و از جنس ابریشم و کتان نکته بسیار مهمی است. این در حالی است که برای پارچه‌هایی از جنس مخمل، مخمل خواب دار، اتو کشیدن در خلاف جهت بافت پارچه کاری بسیار اشتباه است و باعث از بین رفتن بافت پارچه می شود.
 • لباس ها را در حالی که هنوز کمی مرطوب هستند اتو کنید. برای اتو کردن قسمتهایی مثل یقه پیراهن، دکمه های سردست، جیب ها یا سه جافها، سعی کنید ابتدا اتوکشی را از داخل انجام داده و سپس بیرون آن را اتو کنید. استفاده از بخار هنگام اتو کشی این قسمت ها ایده بسیار خوبی است
 • لباس های از جنس نایلون به دمای کمتری برای اتوکشی نیاز دارند
 • در اتو کردن لباس ها سعی کنید که آنها را از طول اتو کنید و از اتو کردن به صورت حرکتهای دایره ای بر روی لباس خودداری کنید. زیرا به مرور زمان باعث از بین رفتن بافت لباس می شود. سعی کنید از حرکات موازی برای اتو کردن لباس استفاده کنید.
 • همواره سعی کنید که صفحه ی اتوی خود را تمیز کنید. زیرا صفحه آهنی کثیف می تواند باعث تغییر رنگ لباس و پارچه شما شود.
 • اگر در محفظه بخار اتو از آب لوله کشی استفاده می کنید، باید سعی کنید که مرتباً اتوی خود را رسوب زدایی کنید.
 • برای اتو کردن لباسهای پشمی سعی کنید یک پارچه مرطوب را حد فاصله بین اتو‌ و لباس قرار دهید. دقت کنید که لباسهای توری و پشمی نباید مستقیماً اتو شود.
 • لباسهای پنبه یا پلی استر را نیز نباید خشک اتو کنید و باید قبل از اتو کردن کمی مرطوب باشد.
 • پارچه های ظریف و لباسهای ظریف را قبل از اتو کشیدن پشت و رو کنید. این لباسها شامل لباس پشمی، ریون، ساتن و ابریشم هستند.
 • برای اتو کردن پیراهنها باید از اتو کشی را از یقه شروع کنید. از زیر یقه پیراهن خود شروع کنید و به لبه بروید.


پارچه های ظریف و لباسهای ظریف را قبل از اتو کشیدن پشت و رو کنید

به طور خلاصه برای اتوی لباسهای مختلف موارد زیر را رعایت کنید:

 1. لباس های پنبه ای را پشت و رو کرده و با اتوی داغ و با کمی رطوبت اتو کنید.
 2. پارچه‌های نخی را با دما و بخار کم اتو کنید.
 3. لباسهای پشمی یا بافتنی را ابتدا به داخل برگردانید و سپس از پشت با اتوی گرم اتو کنید. البته توجه داشته باشید که از بخار اتو یا ایجاد رطوبت بر روی پارچه استفاده کنید.
 4. برای اتو کردن پارچه های اکریلیک فقط سعی کنید که اتوی خنک را بر روی پارچه فشار دهید نیاز به استفاده از بخار یا دمای بالا برای اتو کردن این لباسها نیست.

برای جلوگیری از ایجاد براقی و درخشش بر روی لباسها و ماندن اثر اتو بر لباس باید همیشه سعی کنید از تخته اتویی کاملاً صاف برای اتو استفاده کنید. لباس ها را از داخل اتو کنید و برای لباسهایی که از جنس پشم و ... هستند، سعی کنید از یک پارچه ی کمی مرطوب حد فاصل بین اتو و لباس استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله به ذکر مهمترین نکاتی که در نحوه صحیح شستشو و اتوکشی لباس لازم به دانستن بود پرداختیم. فروشگاه اینترنتی جیومد با داشتن 15 سال سابقه درخشان و حرفه‌ای در تولید و واردات انواع لباس مردانه شامل تیشرت مردانه، پولوشرت مردانه و انواع لباس زنانه چون تاپ زنانه، تیشرت زنانه، لباس زیر زنانه، شلوار زنانه و مردانه یکی از بهترین و محبوب ترین فروشگاه‌ها در زمینه خرید اینترنتی پوشاک است. اگر به دنبال صرفه جویی در زمان خود هستید و ترجیح می‌دهید به جای گشت و گذار در بازارهای شلوغ و روبرو شدن با قیمت های سرسام‌آور در خانه خود با یک کلیک، لباسی ایده‌آل برای خود یا هدیه‌ای جذاب برای عزیزانتان بخرید، جیومد برای انتخابی مطمئن، بی نقص و به صرفه در کنار شماست. رضایت شما بزرگترین دستاورد ماست.

نظرات بازدیدکنندگان